RO 10216-2 10Tub din oțel fără sudură CrMo9-10

RO 10216-2 10Tub din oțel fără sudură CrMo9-10
Detalii:
Standard: EN 10216-2:2024
Grad: 10CrMo9-10 / Nr. material. 1.7380
Tipul de material: 2.25Cr-1Mo Cr-Mo aliat de oțel
Fabricare: Fără sudură · Finisat la cald / Finisat la rece
Condiție de livrare: +NT · +QT acolo unde este necesar din punct de vedere tehnic
Proprietăți mecanice: Rm 480–630 MPa · Rp0,2 Mai mare sau egal cu 280 MPa pentru T Mai mic sau egal cu 40 mm
Inspecție: UT / Test de etanșeitate-Scurgeri / PMI / Test mecanic / EN 10204 3.1 sau 3.2
Aplicații: Cazan · Conducte de abur · Centrală electrică · Rafinărie · Petrochimice · Echipamente sub presiune
Trimite anchetă
Descriere
Trimite anchetă

Xi'an Dongmeng Group Co., Ltd. este unul dintre cei mai de încredere producători și furnizori de tuburi de oțel fără sudură en 10216-2 10crmo9-10 din China, acceptă și servicii personalizate. Cu o experiență abundentă, vă urăm cu căldură bun venit la produse cu ridicata ieftine în stoc aici și obțineți o probă gratuită din fabrica noastră. Pentru consultanță de preț, contactați-ne.

 

EN 10216-2 10CrMo9-10 Seamless Steel Tube
RO 10216-2 10Tub din oțel fără sudură CrMo9-10

Xi'an Dongmeng Group Co., Ltd.furnituriRO 10216-2 10Tub din oțel fără sudură CrMo9-10pentru cazane, sisteme de-generare de energie, conducte de abur-înalte, unități de rafinărie, echipamente petrochimice și alte aplicații cu presiune care necesită rezistență la temperatură ridicată-fiabilă. Identificat și prin numărul materialului1.7380, 10CrMo9-10 este a2,25Cr-1Mo oțel aliat cu crom-molibdenproiectat pentru serviciul sub presiune la temperaturi ridicate.

Fabricate prin procesul fără sudură, tuburile 10CrMo9-10 sunt furnizate în mod normal înnormalizat și temperat (+NT)stare, cu tratamentul +QT luat în considerare pentru anumite configurații de pereți grei-acolo unde este cerut de EN 10216-2 și de specificațiile de achiziție. Dongmeng Group acceptă combinații specifice de proiect-OD × WT, lungimi fixe, teșire, UT/NDT, PMI, testare de etanșeitate-, documentație EN 10204 3.1/3.2 și inspecție terță parte.

EN 10216-2:2024 este standardul european actual care acoperă țevile de oțel ne-aliate și aliate fără sudură, cu proprietăți specificate la temperatură ridicată în scopuri de presiune.

 

RO 10216-2 10CrMo9-10 Specificații

Articol Caietul de sarcini
Produs RO 10216-2 10Tub din oțel fără sudură CrMo9-10
Standard EN 10216-2:2024
Oțel de calitate 10CrMo9-10
Numărul materialului 1.738
Familia materială Oțel aliat cu crom-molibden
Sistem de aliaje nominale 2,25Cr-1Mo
Fabricarea Fără sudură
Terminați înainte de tratarea termică Finisat la cald/finisat la rece
Stare de livrare standard +NT – Normalizat și temperat
Temperatura de austenitizare 900-960 de grade
Temperatură de temperare 680–750 de grade
Sfârșit Finish Simplu / Teșit / Prelucrat
Lungime Aleator / Fix / Proiect-Specificat
Documentare RO 10204 3.1 / 3.2 când este specificat
Inspecție opțională UT / PMI / Scurgeri-Etanșeitate / NDT suplimentară / Inspecție de la-parte terță
Aplicații principale Cazane, linii de abur, centrale electrice, rafinării și sisteme de presiune petrochimică

EN 10216-2 impune ca aceste tuburi să fie fabricate de către aproces fără întreruperi. Tuburile pot fi finisate la cald- sau la rece- înainte de tratamentul termic final. Pentru 10CrMo9-10, condiția standard de tratare termică specificată este +NT, cu austenitizare la 900–960 grade urmată de revenire la 680–750 grade .

Ce este 10CrMo9-10 / 1,7380?

10CrMo9-10este un aliaj de oțel special dezvoltat pentru componentele sub presiune expuse la temperaturi ridicate.

Numărul său de material EN este:

1.7380

Chimia sa conține aproximativ:

2,00–2,50% crom + 0.90–1,10% molibden

Acest lucru plasează 10CrMo9-10 în bine stabilitFamilia de materiale 2,25Cr-1Mo.

În comparație cu cele mai mici-aliaje, cum ar fi 13CrMo4-5, conținutul mai mare de crom și molibden oferă o performanță îmbunătățită la temperaturi ridicate-și face ca 10CrMo9-10 să fie deosebit de relevant pentru aplicațiile solicitante pentru cazane, abur și generare de energie.

Cu toate acestea, materialul trebuie selectat în funcție de:

Temperatura de proiectare · Presiune de proiectare · Grosimea peretelui · Efort admisibil · Cod de proiectare · Mediu de proces · Durată de viață necesară

-nu doar prin compararea procentelor de aliaje.

Compoziția chimică a 10CrMo9-10

Limitele EN 10216-2:2024 de analiză în oală pentru 10CrMo9-10 includ:

Element Compoziție (%)
Carbon C 0.08–0.14
Silicon Si Mai mic sau egal cu 0,50
Mangan Mn 0.30–0.70
Fosfor P Mai mic sau egal cu 0,020
Sulful S Mai mic sau egal cu 0,010
Crom Cr 2.00–2.50
Molibden Mo 0.90–1.10
Nichel Ni Mai mic sau egal cu 0,30
Aluminiu Al total Mai mic sau egal cu 0,040
Cupru Cu Mai mic sau egal cu 0,30

Aceste limite sunt în concordanță cu datele actuale privind materialele EN 10216-2 publicate pentru 10CrMo9-10 / 1.7380.

De ce 2.25Cr-1Mo?

Crom

Cromul se îmbunătățește:

rezistenta la oxidare;

întărire;

stabilitate{0}} ridicată a temperaturii.

Molibden

Molibdenul ajută la îmbunătățirea:

rezistență ridicată la temperatură{0};

rezistență la fluaj;

rezistență la pierderea rezistenței în timpul expunerii termice prelungite.

Sistemul combinat Cr-Mo face ca 10CrMo9-10 să fie considerabil mai potrivit pentru funcționarea la presiune la temperatură ridicată decât oțelurile convenționale cu carbon sub presiune.

Proprietăți mecanice

Cerințele de temperatură-din EN 10216-2 variază în funcție de grosimea peretelui.

Grosimea peretelui Rp0,2 minim Rezistența la tracțiune Rm
T Mai mică sau egală cu 16 mm 280 MPa 480–630 MPa
16 < T Mai mică sau egală cu 40 mm 280 MPa 480–630 MPa
40 < T Mai mică sau egală cu 60 mm 270 MPa 480–630 MPa

Elongaţie

Longitudinal:Mai mare sau egal cu 22%
Transversal:Mai mare sau egal cu 20%

Energia de impact

La 20 de grade:

Longitudinal:Mai mare sau egal cu 40 J
Transversal:Mai mare sau egal cu 27 J

EN 10216-2:2024 oferă aceste cerințe de temperatură-camera pentru 10CrMo9-10 și necesită verificarea impactului pentru tuburile relevante cu pereți mai groși în condițiile specificate de standard.

Rezistență la temperatură- ridicată

Un motiv major de cumpărare pentru selectarea 10CrMo9-10 este performanța sa mecanică definită la temperatură ridicată.

Pentru grosimi de perete de până la 60 mm, EN 10216-2 enumeră următoarele valori minime Rp0,2:

Temperatură Rp0,2 minim
100 de grade 249 MPa
150 de grade 241 MPa
200 de grade 234 MPa
250 de grade 224 MPa
300 de grade 219 MPa
350 de grade 212 MPa
400 de grade 207 MPa
450 de grade 193 MPa
500 de grade 180 MPa

Aceste valori sunt specificate în tabelul actual de proprietăți pentru temperaturi ridicate EN 10216-2.

Notă importantă de inginerie

O valoare a forței-de dovadă listată la 500 de grade facenuînseamnă că fiecare tub de 10CrMo9-10 poate fi utilizat automat în mod continuu la 500 de grade.

Condiția de funcționare admisă trebuie stabilită din:

cod de proiectare aplicabil + efort admisibil + date de fluaj + presiune + dimensiuni + toleranță de coroziune + istoric de fabricație + durata de viață estimată.

Proiectarea cu temperatură ridicată-pe termen lung-poate fi guvernată de proprietățile de tracțiune la fluaj și nu de la temperatura camerei-.

Tratament termic: 10CrMo9-10 +NT

Condiția standard de livrare este:

+NT - Normalizat și temperat

Normalizare / Austenitizare:
900–960 de grade urmată de răcire cu aer

temperare:
680–750 de grade urmată de răcire cu aer

 

Acest tratament termic dezvoltă microstructura necesară pentru încăperea specificată- și proprietățile mecanice-la temperatură ridicată.

Când poate fi necesar +QT?

Acesta este un punct tehnic important pentru achiziția 10CrMo9-10.

EN 10216-2 notează că, pentru clasele care fac obiectul notei de subsol relevante privind tratarea termică,călirea și revenirea pot deveni necesare atunci când grosimea peretelui depășește 10 mm sau T/D depășește 0,15pentru a obține microstructura și proprietățile materialelor necesare.

Acolo unde este necesar un astfel de tratament, acesta trebuie convenit în etapa de solicitare și comandă, iar denumirea materialului este completată cu+QT.

Prin urmare, cumpărătorii nu ar trebui să presupună că fiecare comandă grea-de perete ar trebui să fie cotată automat astfel:

10CrMo9-10 +NT

Pentru tuburile cu pereți grei-, moara ar trebui să examineze:

OD · WT · Raport T/D · proprietăți necesare · cale de tratament termic-

înainte de producția finală.

Proces de fabricație fără întreruperi

 

O rută tipică de producție include:

1. Fabricarea oțelului și verificarea plăcilor

Chimia oțelului și numărul de căldură sunt verificate conform cerințelor EN 10216-2.

2. Încălzire Billet

Taglele din oțel aliat calificate sunt încălzite la temperatura de perforare necesară.

3. Piercing rotativ

Tagla solidă este străpunsă într-o carcasă goală.

4. Alungire și laminare

Carcasa goală este rulată pentru a obține geometria necesară a tubului.

5. Dimensionare / Reducere

Diametrul exterior și grosimea peretelui sunt aduse în toleranța dimensională specificată.

6. Tratament termic

Tubul este în mod normal normalizat și temperat sau tratat conform condițiilor convenite pentru materialul-peretelui greu.

7. Îndreptare

Tuburile tratate termic-sunt îndreptate înainte de inspecția finală.

8. Tăiere și pregătire a capătului

Se pot specifica tăiere cu lungime fixă-, capete simple sau teșire.

9. Inspecție și NDT

Proprietățile mecanice, dimensiunile, etanșeitatea-și cerințele NDT aplicabile sunt verificate.

10. Marcare și trasabilitate

Calitatea materialului, identificarea căldurii și documentația de inspecție sunt verificate înainte de ambalare.

Deoarece EN 10216-2 utilizează acale de fabricație fără sudură, tubul nu conține o cusătură de sudură prin fuziune longitudinală.

Inspecție și testare

Pentru conductele critice la temperatură înaltă-, deciziile de cumpărare ar trebui să ia în considerare cerințele de inspecție la fel de atent ca și chimia.

Inspecția disponibilă a proiectului poate include:

analiză chimică în oală și produs;

încercări de tracțiune;

testarea impactului;

verificarea-la tracțiune la temperatură ridicată;

inspecție dimensională;

verificarea-grosimii peretelui;

examinare vizuală;

testare cu ultrasunete;

testarea-de etanșeitate;

încercarea hidrostatică, acolo unde este specificat;

PMI;

identificarea materialului;

inspecție-terță parte.

EN 10216-2:2024 oferă în mod special opțiuni de comandă pentru verificarea la temperatură ridicată, NDT, pregătirea specială a capătului, lungimi exacte, presiune de testare hidrostatică, identificare pozitivă a materialului și certificare EN 10204 3.2.

RO 10204 3.1 și 3.2 Documentație

Pentru proiectele B2B de energie electrică, cazane și echipamente sub presiune-, trasabilitatea materialelor este esențială.

Documentația tipică poate include:

RO 10204 3.1

Certificatul de inspecție emis de producător-conținând rezultatele efective specificate ale inspecției și ale testelor.

RO 10204 3.2

Certificat de inspecție care implică validarea de către un reprezentant de inspecție independent, conform cerințelor acordului de achiziție aplicabil.

EN 10216-2 prevede în mod specific3.2 certificare ca opțiune de comandă.

Pentru aplicațiile cu presiune critică, tipul de certificat necesar trebuie să apară întotdeauna direct pe cererea de cerere și pe comanda de achiziție.

Aplicații tipice

Generare de energie

10CrMo9-10 este bine stabilit pentru aplicații de putere la temperaturi ridicate, inclusiv:

conducte de abur;

conexiuni cazan;

sisteme de supraîncălzire și reîncălzire{0}};

anteturi cu temperatură înaltă{0};

componente de presiune.

Sisteme de cazane

Combinația de Cr și Mo suportă aplicații expuse la încărcare termică prelungită.

Utilizările tipice includ:

tuburi pentru cazan;

linii de abur;

piese de presiune a cazanului;

conducte de conectare la{0}}înaltă temperatură.

Rafinării

Aplicațiile posibile includ:

conducte de proces{0}}înalte;

sisteme legate de încălzire{0};

linii de transfer de proces;

racordurile echipamentelor sub presiune.

Uzinele Petrochimice

10CrMo9-10 poate fi luat în considerare pentru conductele de proces și componentele sub presiune în care calculele de proiectare necesită un aliaj Cr{-Mo cu proprietăți la temperatură ridicată.

Echipamente sub presiune

Cerințele tipice pot include:

conducte de conectare a vasului sub presiune;

anteturi;

conexiuni schimbătoare de căldură;

echipamente de proces{0}}înaltă.

Adecvarea reală trebuie să fie întotdeauna confirmată de proiectantul instalației sau de către producătorul-de echipament sub presiune.

10CrMo9-10 vs 13CrMo4-5

 

Acestea sunt două clase importante de Cr-Mo din EN 10216-2.

Proprietate 13CrMo4-5 10CrMo9-10
Numărul materialului 1.7335 1.738
Cr 0.70–1.15% 2.00–2.50%
Lu 0.40–0.60% 0.90–1.10%
Familia de aliaje Aproximativ. 1Cr-0,5 Mo Aproximativ. 2.25Cr-1Mo
Rezistență la tracțiune 440–590 MPa 480–630 MPa
Stare standard +NT +NT
Poziția tipică Serviciu Cr-Mo intermediar Serviciu mai solicitant cu temperatură ridicată{0}

10CrMo9-10 conține substanțial mai mult Cr și Mo, dar asta nu înseamnă că ar trebui să înlocuiască automat 13CrMo4-5.

Materialul corect trebuie să respecte specificațiile de proiectare inginerească.

10CrMo9-10 vs ASTM A335 P22

10CrMo9-10 și ASTM A335 P22 sunt încrucișate pe scară largă deoarece ambele aparțin familiei 2,25Cr-1Mo.Tubacex, de exemplu, plasează EN 10216-2 10CrMo9-10 și ASTM A335 P22 în același grup internațional de echivalență a materialelor-pentru aplicațiile de generare a energiei electrice.

Cu toate acestea:

10CrMo9-10 nu este interschimbabil automat cu A335 P22.

Articol RO 10216-2 10CrMo9-10 ASTM A335 P22
Sistemul de standarde RO ASTM / ASME
Nota 10CrMo9-10 P22
Material nr. 1.738 Sistem de desemnare ASTM
Sistem de aliaje Aproximativ. 2.25Cr-1Mo Aproximativ. 2.25Cr-1Mo
Fabricarea Fără sudură Fără sudură
Utilizare principală Tub de presiune Conductă de-temperatură ridicată
Tratament termic EN-condiții +NT/+QT definite Tratament definit de ASTM-
Certificare Sistemul EN 10204 utilizat în mod obișnuit documentație ASTM/ASME
Înlocuirea directă Este necesară aprobarea tehnică Este necesară aprobarea tehnică

Intervalele chimice pot fi similare, dar:

cerințele mecanice, tratamentul termic, toleranțele, testarea, certificarea și standardele dimensionale nu sunt identice.

Dacă un proiect specificăRO 10216-2 10CrMo9-10, nu trebuie înlocuit cu P22 doar pe baza unui tabel de echivalență.

Informații RFQ recomandate

Pentru o ofertă corectă, trimiteți:

Standard:EN 10216-2:2024
Nota:10CrMo9-10 / 1,7380
Conditie de livrare:+NT / +QT dacă este necesar
Diametrul exterior:___ mm
Grosimea peretelui:___ mm
Lungime:___ mm
Cantitate:___ buc / m / tone
Încheierea pregătirii:PE / BE / Special
Test de impact:Necesar / Nenecesar
Test de temperatură- ridicată:Necesar / Nenecesar
UT / NDT: ___
Test de etanșeitate-Scurgeri: ___
PMI:Necesar / Nenecesar
Certificat:RO 10204 3.1 / 3.2
Inspecție-terță parte: ___
Aplicație:Cazan / Energie / Rafinărie / Petrochimie
Cod de proiectare: ___
Destinația de livrare: ___

Standardul actual în sine oferă un exemplu de comandă pentru10CrMo9-10 cu un ID minim de 240 mm, grosime minimă a peretelui de 40 mm și certificare EN 10204 3.2, demonstrând de ce dimensiunile și documentația de inspecție ar trebui să fie clar definite în etapa RFQ.

De ce sursă tub 10CrMo9-10 de la Xi'an Dongmeng Group Co., Ltd.?

 

Aprovizionare bazată pe{0}}standarde

Xi'an Dongmeng Group Co., Ltd.revizuiește calitatea materialului, dimensiunile, starea de livrare și cerințele de inspecție înainte de ofertarea tuburilor din aliaj de presiune{0}}de service.

Trasabilitatea numărului de căldură

Identificarea materialului poate fi menținută prin marcarea cu căldură-numărului și prin documentația de inspecție corespunzătoare.

Suport de inspecție

Cerințele disponibile ale proiectului pot include:

UT · PMI · Testare mecanică · Testare de-etanșeitate · Inspecție dimensională · Inspecție de la terți-

Suport de procesare

Procesarea specifică-proiectului poate include:

Tăiere cu lungime fixă- · Teșire · Prelucrare la capăt · Protecția suprafeței · Ambalare pentru export

Revizuire tehnică a cererii de cerere

Pentru peretele greu-10CrMo9-10, vă recomandăm să examinațiOD × WT, raportul T/D și starea necesară de tratament termic-înainte de producția finală.

Acest lucru este mai de încredere decât achiziționarea numai după numele materialului.

Întrebări frecvente - RO 10216-2 10Tub din oțel fără sudură CrMo9-10

1. Ce este 10CrMo9-10?

10CrMo9-10 este un oțel special aliat Cr-Mo, număr de material1.7380, folosit pentru tuburi de presiune fără sudură cu proprietăți de-temperatură ridicată.

2. Ce standard acoperă tubul fără sudură 10CrMo9-10?

Este specificat subEN 10216-2:2024pentru tuburi de presiune fără sudură cu proprietăți de{0}}temperatură ridicată.

3. Este 10CrMo9-10 fără sudură?

Da. EN 10216-2 cere ca tuburile acoperite de standard să fie fabricate printr-un proces fără sudură.

4. Care este numărul materialului?

1.7380.

5. Care este conținutul Cr și Mo?

Cromul este2.00–2.50%iar molibdenul este0.90–1.10%.

6. Care este starea normală de livrare?

Condiția standard este+NT - normalizat și temperat.

7. Care sunt temperaturile de tratament termic-?

Normalizarea este900-960 de gradeiar temperarea este680–750 de grade.

8. Când poate fi necesar +QT?

EN 10216-2 notează că călirea și revenirea pot fi necesare pentru clasele aplicabile în care grosimea peretelui depășește 10 mm sau T/D depășește 0,15 pentru a obține structura și proprietățile dorite. Condiția trebuie convenită în timpul anchetei și comenzii.

9. Care este rezistența la tracțiune?

Intervalul specificat de rezistență-la tracțiune este480–630 MPapentru intervalele dimensionale aplicabile.

10. Este 10CrMo9-10 la fel cu P22?

Nu. Ele aparțin unei familii de materiale similare 2,25Cr-1Mo și sunt adesea făcute referințe încrucișate, dar EN 10216-2 10CrMo9-10 și ASTM A335 P22 sunt specificații separate.

11. Poate fi furnizată certificarea EN 10204 3.2?

Da. EN 10204 3.2 este disponibil în mod explicit ca opțiune de comandă conform EN 10216-2.

12. Pot fi specificate PMI și UT?

Da. Identificarea pozitivă a materialului și testarea nedistructivă pot fi incluse în conformitate cu cerințele comenzii convenite.

13. Pot fi furnizate tuburi cu lungime fixă-?

Da. Lungimea exactă este o opțiune de comandă în cadrul EN 10216-2.

14. Este 10CrMo9-10 potrivit pentru service la 500 de grade?

EN 10216-2 oferă o valoare minimă Rp0,2 de180 MPa la 500 de gradepentru grosimea peretelui de până la 60 mm. Cu toate acestea, temperatura de funcționare admisă reală trebuie determinată din codul de proiectare, presiunea, cerințele de fluaj și durata de viață.

Solicitați o cotație tehnică

 

PentruRO 10216-2 10Tub din oțel fără sudură CrMo9-10, trimiteți-vă MTO, programul tubului sau specificațiile tehnice cătreXi'an Dongmeng Group Co., Ltd.

Pentru o examinare tehnică mai rapidă, furnizați:

OD × WT × Lungime · Cantitate · +NT/+QT · NDT · Certificat de inspecție · Aplicație · Destinație

Informații birou

Telefon: +86 157 6921 4734
E-mail: office@dongmjd.com
WhatsApp:Dong: +86 157 6921 4734

Adresa biroului:
Camera 4107, clădirea Runfeng, strada nouă Sanqiao, districtul Weiyang, orașul Xi'an, provincia Shaanxi

Tag-uri populare: ro 10216-2 10crmo9-10 tub de oțel fără sudură, China ro 10216-2 10crmo9-10 tub de oțel fără sudură producători, furnizori, fabrică, ASTM A335 P11 Pipe, ASTM A335 P22 Pipe, ASTM A335 P5 Pipe, ASTM A335 P9 Pipe, ASTM A335 P91 Pipe, ASTM A691 1 1 4CR Pipe

Trimite anchetă